15 gru 2016

Jak przeżyć święta i nie zwariować?

Święta - magiczna atmosfera, zapach pieczonego piernika pieszczący nozdrza, ciepło rodzinne, dzielenie się opłatkiem i prezenty. Jednocześnie: presja czasu, niewygodne pytania ze strony rodziny, alkoholowa "sielanka" w Boże Narodzenie, niechciane prezenty, sztuczne uśmiechy i stres. Każdy marzy o idealnych świętach, jednakże już przygotowania do nich potrafią doprowadzić do szału. Wszystko dla trzech dni, które... mogą być równie męczące. Jak więc przeżyć święta i nie zwariować? Praktyczne porady dla nastolatków, którzy rozważają na czas Bożego Narodzenia ucieczkę w Bieszczady.




Nie lubisz spędzać czasu z rodziną, nie przepadasz za jej członkami bądź chcesz uniknąć niewygodnych rozmów? Jeśli są to twoi goście sprawa jest o tyle łatwa, że możesz ich opuścić i iść do swojego pokoju. Dobrą wymówką będzie ból brzucha bądź telefon od bliskiej osoby z życzeniami. Zanim jednak to zrobisz spraw dobre wrażenie: dużo się uśmiechaj, a nawet wymień z ciotkami kilka zdań (najbardziej pożądane są odpowiedzi na pytania "Jak w szkole?", "Masz już chłopaka/dziewczynę?", "Pomagałaś mamie w przygotowaniach?"). Przejmij kontrolę i pierwsza/y zadawaj pytania. W przypadku, gdy ty jesteś gościem, możesz zaproponować wyprowadzenie psa bądź iść się przewietrzyć.

Nie potrafisz składać życzeń i bardzo się nimi stresujesz? Zaproponuj rodzicom, aby każdy przy stole powiedział, czego życzy, a następnie tylko przełamcie się opłatkiem. Przykładowo, mama: miłości, tata: zdrowia, babcia: dobrych ocen Oli, ty: szczęścia. Jeśli ta opcja nie przejdzie, przygotuj sobie wcześniej standardowe życzenia i naucz się ich na pamięć.

Nienawidzisz przywitań z rodziną? Wygodniej jest, gdy to inni przyjeżdżają i pierwsi podchodzą w celu przywitania się, dlatego też pamiętaj, że lepiej być obecnym przy stole na samym początku niż zjawić się w późniejszym czasie i raz - zwrócić na siebie uwagę, dwa - pochodzić do każdego. Aby uniknąć pocałunków, wyciągnij pierwsza/y rękę.

Nie wiesz, jakich odpowiedzi udzielać, aby nie kontynuować rozmowy? Mów to, czego inni oczekują - podstawowa zasada, którą musisz zapamiętać. W szkole jest dobrze, oceny zadowalają ciebie i rodziców, masz wspaniałych przyjaciół, nie pijesz alkoholu. W przypadku pytań o chłopaka/dziewczynę ciężko stwierdzić prawidłową odpowiedź. Gdy powiesz, że nie na pewno pojawią się spekulacje "tak, tak, nie wstydź się, taka piękna dziewczyna na pewno ma kawalera". Odpowiedź "tak" - "to od kiedy jesteście razem, planujecie ślub, tylko się zabezpieczajcie". Wybierz opcję, z której łatwiej będzie ci wybrnąć i wcześniej przygotuj odpowiedzi. Dalej: unikaj kłótni i zaczepek, nawet jeśli ktoś usilnie próbuje ci wmówić swoją rację czy jest w błędzie. A jeśli już dałeś/aś się sprowokować, manipuluj rozmówcą w taki sposób, aby uwierzył, że jesteś świadomy/a swojej pomyłki.

Jesteś na diecie, a rodzina cały czas nakłania cię do jedzenia? Jeśli przebywasz w domu przygotuj wcześniej 2/3 potrawy, które możesz jeść, aby twój talerz przez cały dzień nie świecił pustkami. Idąc w gości możesz zabrać coś ze sobą. Jeśli osoba, u której jesteś, często zmienia talerzyki poproś, aby twojego nie ruszała, dzięki czemu cały czas będzie wyglądać, jakbyś coś jadła.

Dostałaś niechciany prezent? Pod żadnym pozorem nie daj tego po sobie poznać. Uśmiechaj się, dziękuj i dodawaj komentarzu typu "zawsze chciałam/em to mieć". W ten sposób nie sprawisz komuś przykrości oraz unikniesz wypominania niewdzięczności.

Nie wiesz, jak się ubrać, aby uniknąć krzywych spojrzeń? Zrezygnuj z błyszczących materiałów, bo przyciągają uwagę. Nie odsłaniaj za wiele - krótka spódniczka zdecydowanie nie jest na miejscu i może ściągnąć na ciebie falę krytyki. Najlepiej postaw na coś eleganckiego w klasycznych kolorach.

*******************************

1. Jeśli masz długie włosy, przeciągnij pod bluzką słuchawki i włącz ulubioną muzykę, ale nie za głośno, abyś kompletnie nie odciął/odcięła się, a co za tym idzie - ignorował/a rodzinkę.
2. Usiądź na końcu stołu, dzięki czemu jak najmniej osób będzie miało możliwość zaczepienia cię. Poproś rodziców i rodzeństwo, aby zajęli miejsca obok ciebie, a wtedy jeszcze bardziej zabezpieczysz się przed wpływem otoczenia.
3. W razie nagłej potrzeby wstania od stołu, włącz piosenkę, wyłączając ją udawaj, że odbierasz telefon i prowadź rozmowę.
4. Lepiej weź ze sobą coś cieplejszego, bo łatwiej się rozebrać niż później dygotać z zimna.
5. Nie przestawaj się uśmiechać i najlepiej kieruj wzrok na osobę mówiącą, dzięki czemu pomyśli, że jesteś zainteresowana, podczas gdy ty będziesz myślami na wakacjach.
6. Wyłącz się od otoczenia: myśl o czymś przyjemnym, twórz w głowie historię, patrząc przy tym na rozmówców i co jakiś czas kiwając głową.

A JAKIE SĄ TWOJE PORADY I/LUB PROBLEMY ŚWIĄTECZNE?
UDOSTĘPNIJ TEN POST
Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.